Spada contra arma in’astata

01.12.2017

Anonimo Bolognese :
L'Arte della Spada (1510)


Spada contra arma in'astata

1:

Pokud jsi napaden protivníkem, jenž třímá  zbraň na ratišti a ty nemáš v ruce nic než ostrý meč, postupuj dle mé rady následovně:

Postav se do střehu porta di ferro stretta s pravou nohou vpředu a vyčkávej na protivníkův útok. Pokud zaútočí jakoukoli běžnou ratišťovou zbraní na tvou hruď, odraz tento útok svým falešným ostřím a hned na to vykroč levou nohou kupředu dělajíc pootočení pěsti. Okamžitě na to vykroč pravou nohou velkým krokem, ve stejném tempu bodej svým mečem do jeho obličeje.

Jakmile se na protivníka vrhneš, nesmíš polevit!

2:

Nacházíš-li se ve výše uvedeném střehu, ale protivník ti útočí na přední nohu, odraz tento úder pravým ostřím svého meče po způsobu mezzo roverso na svou pravou stranu. Zároveň s tím vykroč levou nohou kupředu a hned jí popožeň pravou nohou znovu kupředu s čímž zároveň zaraz svůj hrot do jeho žaludku.

Vždy by ses měl snažit dostat co nejblíž, abys mohl zachytit jeho ratiště svou neozbrojenou rukou.

3:

Stojíš-li v coda lunga stretta s levou nohou vpředu a tvůj nepřítel bodá partizánou do tvé hrudi, musíš okamžitě vykročit svou pravou nohou kupředu. V tom tempu použij pravé ostří svého meče k odražení jeho zbraně daleko na jeho pravou stranu směrem k zemi. Nyní můžeš svou levou nohou popohnat pravou kupředu a seknout ho riversem do obličeje, nebo bodnout hrotem do hrudi.

Jako vždy po vykrytí protivníkova úderu zachyť jeho zbraň levou rukou a za žádnou cenu jí nepouštěj!

4:

Stojíš-li ve výše uvedeném střehu, ale protivník útočí na tvou přední nohu. Musíš vyrazit kupředu pravou nohou na jeho levou stranu, zatímco sekáš mandritto ridopio na jeho přibližující se zbraň. Tímto jí odrazíš na jeho pravou stranu, takže levá noha se může dostat k pravé. Následně vykroč pravou nohou kupředu a sekni riverso do obličeje, či jinam, kde ho můžeš snadno zranit.